Merak Ettiğiniz Her Şey

İşitme cihazı gürültü yapar mı?

Satın aldığınız işitme cihazının teknolojik yeterliliği bu sorunun oluşmaması için son derece önemlidir. Kişiye özel programlanabilen ve gürültü baskılama özelliği olan bir işitme cihazı satın aldıysanız sizi rahatsız eden herhangi bir gürültü duyulmayacaktır. Bu özellikte olmayan ürünler maalesef çevre sesleri gereksiz yükselttiği için gürültü yapacak ve kullanan kişilerin cihaz kullanma isteğini olumsuz yönde etkileyecektir.  Aynı zamanda işitme cihazınızın da iyi bir uzman tarafından doğru ayar yapılması konforunuz için de  son derece önemlidir.

Komşumuz almış ama kullanamamış. Ya ben de kullanamazsam?

Öncelikle önerilen işitme cihazını kullanmayı istemeniz gereklidir. Bu cihazlar sizin duymayla ilgili sorunlarınızı çözebilen tek alternatif ürünlerdir.  Bu sayede yaşam kaliteniz artacak, konuşmaları tekrar ettirmek zorunda kalmayacak ve hayata bakışınız değişecektir.

İşitme cihazından  verim alabilmenizin  ve kullanabilmenizin ilk şartı,  sağlık bakanlığı ruhsatı olan sorununuzu çözebileceğine inandığınız  güvenilir bir firmaya müracaat etmenizdir. Başvurduğunuz firmanın işitme uzmanı sizin işitme sorununuza, sosyal yaşantınıza  ve bütçenize göre en uygun ürünü sizin adınıza seçecektir. Sizin belirlediğiniz değil  uzmanınızın size tavsiye ettiği işitme cihazını almanızda her zaman yarar vardır.  Aldığınız bu ürünün sesine alışabilmeniz için sabırla kullanmanız işitme cihazından verim alabilmenizin ikinci şarttır. Aralıklarla takıp çıkartmak alışma sürecinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu süreç kişiye göre değişebilir. Seslere alışabilmeniz için ortalama zaman aralığı 1 ila 3 aydır.  Süre bitiminde işitme cihazınız sizin vazgeçemediğiniz bir parçanız olacak diğer kişilere kullanmaları yönünde tavsiyede bulunacaksınız.

İşitme cihazı kulağı tembelleştirir mi?

İşitme cihazının kulağı tembelleştirdiği konusunda her hangi bir bilgi yoktur.Aksine işitme cihazı kullanan kişilerin kelimeleri anlama oranlarının daha yüksek kaldığı bir gerçektir.

İki cihaz kullanmak daha mı iyi?

Türkiye de ki ve yurt dışındaki KBB doktorları ve odyoloji uzmanları kişinin her iki kulağında da işitme kaybı olduğu durumlarda kesinlikle çift taraflı işitme cihazı kullanmaları gerektiği konusunda hem fikirler. Çift işitme cihazının iki önemli avantajı bulunmaktadır. Birincisi ,özellikle birkaç kişinin bulunduğu ortamlarda konuşmaları tek işitme cihazına göre daha iyi anlayabilmek, ikincisi görmediğimiz taraftan gelen seslerin yönünü belirleyebilmektir.  Örneği çift işitme cihazı ile arkanızdan gelen bir aracın sesine göre aracın hangi yönden size yaklaştığını anlayabilirsiniz. Tek işitme cihazı ile aracın sesinin ne taraftan geldiğini anlamanız mümkün olmayacaktır. Çift  işitme cihazı kullanan kişinin işitme cihazından maksimum seviyede yarar sağlayacağı unutulmamalıdır.

Ama maalesef bu gerçeklerin tersine  Sosyal Güvenlik Kurumu  yetişkinler için sadece bir kulağın  işitme cihazı bedelini ödemektedir. Aslında sadece küçük bir miktar geri ödeme yapmaktadır.  Umarız iki kulak işitme cihazı bedelinin tamamını bir gün öder

İşitme cihazına alışma süresi var mı?

İşitme cihazı ile yükseltilmiş seslere alışmak için bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Bu süre yaşa ve kullanım becerisine göre 1 ila 3 ay aralığında değişmektedir.  Bu süre zarfında uzmanınız tarafından işitme cihazı biraz düşük ses seviyesine ayarlanmalı ve bu süreçle orantılı olarak belirli zaman aralığında ses seviyesi yükseltilerek işitme cihazına alışmanız sağlanılmalıdır.

Kulağımda çınlama var. İşitme cihazı bunu düzeltir mi?

Son yıllarda bu sorununuzu tedavi etmeye yarar işitme cihazları üretilmeye başlanmıştır. Yalnız bu ürünler tinnitus konusunda yeterli bilgiye sahip uzmanlar tarafından ayarlanmalıdır. Bu tedavi süreci 6 ay ila 1 yıl aralığında sürmektedir. Cihazlar doğru uzman eşliğinde tedavinin sadece bir parçası olduğu bilinmelidir.

Ucuz ile pahalı cihazlar arasında ne fark vardır?

İşitme cihazı kullanıcılarının en önemli iki nokta var. Birincisi gürültülü ve kalabalık  ortamlarda konuşmaları anlayabilmek, diğeri ise gürültülü ortamlarda  rahatsız olmadan işitme cihazını kullanabilmektir. Bu iki önemli sorunu size yaşatmaması için işitme cihazlarında bazı teknolojik devreler ve konfor ayarları vardır. Bu teknolojinin ve konfor ayarlarının seviyesine göre fiyatlar değişmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan mikrofon ve  hoparlör kalitesi de buna önemli bir etkendir. Ama şu nokta unutulmamalıdır. İşitme cihazına ödeyeceğiniz ücret boşa ödenmiş bir ücret olmayacaktır. Satın alacağınız işitme cihazının  duyma ve anlama konusunda  sizin en önemli yardımcınız olduğu unutulmamalıdır.