Sahip olduğunuz işitme cihazı ile yeni bir yaşama başlıyorsunuz. Unuttuğunuz veya şu ana kadar duymadığınız bir çok sesle belki ilk defa tanışacaksınız. Başlarda kullanımı biraz zor gelse de artık o sizin bir parçanız. Bu değerli cihaza sahip olurken ve olduktan sonrada bazı dikkat edilmesi gerekli noktalar olacaktır.İşitme cihazınızın elektronik ve hassas bir alet olduğu unutulmamalıdır. Ve bu yüzdendir ki bakımı ve bilinçli kullanımı sizin rahatlığınız ve cihazınızın ömrü için son derece önemlidir. Bunun için sizlere bazı altın kuralları belirtmek istiyoruz.İlk cihaz kullanan kişiler ilk bir ayda kullanım sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Cihazın kullanımına ve daha önce az duyulan seslere alışabilmeniz için en az bir ay zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu süreç tamamlandığında hayatınızın konforunun artmış olduğunu göreceksiniz.İşitme cihazınızı kullanmadan önce uzmanınızın size önerdiği tavsiyeleri dikkatlice dinleyin ve uygulayın. Cihazını doğru kullanabilmeniz için size verilen kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun.Çocuklarda Altı ay yetişkinlerde bir yıl mutlaka işitme seviyenizi ölçtürün ve kullandığınız işitme cihazınızın yeni işitme seviyenize göre ayarlattırın. Size özel olarak yapılan kulak kalıplarınızı ve kanal içi cihazının montajını yenilettirin. Yılda bir defa işitme cihazınızı yetkili serviste bakımını yaptırın. Bu uygulama işitme cihazınızın ömrünün uzamasına ve cihazınızdan maksimum performans elde etmenize yarar.

‘’Hayatı duyarak yaşayın’’

CİHAZLARIN BAKIMI

Yukarıda da belirttiğimiz gibi cihazınız tamamen elektronik devrelerle donatılmış hassas ve itina gerektiren bir alettir. Bunun için de bakımına dikkat edilmesi gerekir.

 1. Cihazınızın verimli bir şekilde çalışabilmesi için kullandığınız pilleri mutlaka işitme cihazları satan bir firmadan temin etmeniz gerekir.
 2. Kesinlikle cihazınızı sudan ve aşırı tozdan korumalısınız. Bunun için yağmurlu havalarda veya çok tozlu ortamlarda cihaz kulaktan çıkartılmalı ve korunmalıdır.
 3. Fazla terleyen kişiler arada sırada cihazı kuru bir bez yada mendille silmeli sonra tekrar kullanmalıdır.
 4. Sahil bölgelerine yaşayanlar için nem giderici ürünler kullanılmalıdır. Yetkili satıcınızdan bulabilirsiniz.
 5. Cihazın asla terli olarak kurumasına izin verilmemelidir. Bu tür olaylar cihazınızın parçalarının oksitlenmesine ve ömrünün azalmasına sebep olacaktır.
 6. Cihaz, kırılmaması ve kişiyi zarar vermemesi için yatarken çıkartılmalı ,cihaz kapatılmalıdır.
 7. Cihaz kullanım halindeyken saç kurutma makinası gibi ısı yayan cihazlardan korunmalıdır.
 8. Saç spreyi deodorant vb. kimyasal ürünler cihaza temas ettirilmemelidir.
 9. Cihazınızı kullanmadığı durumlarda kutusunda muhafaza edilmelidir.
 10. Uzun süre kullanılmadığı zaman pil cihazdan çıkartılmalıdır.
 11. Kulak kalıbının temiz olması sağlanmalı, kirlendiği zaman ılık deterjanlı bir suda bir müddet bekletilerek temizlenmelidir.(Sadece kulak kalıbı)
 12. Kulak kalıbınızı ve kanal içi cihazınızın dezenfekte etmek için özel mendiller kullanabilirsiniz. Yetkili satıcınızdan bulabilirsiniz.
 13. Cihazınızın her yıl mutlaka satıcı firmada yada firma teknik servisinde bakımı ve kontrolü yaptırılmalıdır.